Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to niezwykła placówka. Nie wiem, czy to najwłaściwsze określenie dla kilku miejsc, w których gromadzone są cenne i atrakcyjne zbiory z różnych epok i dziedzin życia.
Istnieje od 9 maja 1963 roku, a więc 60 lat – gratulacje z okazji jubileuszu! Początkowo miało być muzeum regionalnym o charakterze historyczno-miejskim, później historyczno-wojskowym. Ostatecznie zdecydowano się na profil historyczno-wojskowy.
Dziś kołobrzeskie muzeum tworzą… muzea i skanseny. Każde z nich trzeba koniecznie odwiedzić: Skansen Morski, Muzeum Miasta Kołobrzeg, Oddział Dzieje Oręża Polskiego, Muzeum Zimnej Wojny oraz Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej.
Nie wiem, czy to przypadek, ale w dniach jubileuszu dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz zwołał konferencję prasową, by pokazać światu najnowszy, cenny artefakt – bullę papieską z XIV wieku, znalezioną w pobliskim Budzistowie.
Bulla, w języku łacińskim oznacza niewielką okrągłą rzecz. W ten sposób nazywano okrągłą pieczęć papieską, najczęściej ołowianą. Od wieku XV bullą określano całość – dokument z papieskimi decyzjami, przywilejami i odpustami, z pieczęcią zawieszoną na jedwabnych sznurkach.
Papieską bullę odnalazła w 2021 roku Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza PARSĘTA, która prowadziła poszukiwania na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Znalezisko zostało przekazane do oczyszczenia i konserwacji specjalistycznej pracowni w Krakowie. Po zakończeniu prac okazało się, że jest to średniowieczna bulla z okresu panowania papieża Bonifacego IX (1350-1404).
Analiza składu metalu wskazuje, że jest to niemal czysty ołów. Pozyskano go z galenitu. Jego złoża znajdowały się na terenie Cypru, Sardynii, Grecji i Hiszpanii.
W jaki sposób ten zabytek znalazł się w Budzistowie? Na to pytanie odpowiedział dr Robert Dziemba, kustosz i kierownik Działu Historii Kołobrzegu: – W swojej wyjątkowej i monumentalnej pracy dotyczącej historii dawnego Kołobrzegu, pastor Johann Friedrich Wachsen opracował dzieje Klasztoru Staromiejskiego. Wskazuje on, że w 1397 roku papież Bonifacy wydał list odpustowy dla benedyktynek ze Starego Kołobrzegu, dzisiejszego Budzistowa, gwarantując odpust zupełny tym, którzy nawiedzą tutejszy kościół. Wachsen podaje datę listu odpustowego, zwanego bullą: 1397 rok i imię papieża: Bonifacy. W owym czasie był to papież Bonifacy IX. Czy ta wzmianka źródłowa wiąże się z zabytkiem odkrytym przez grupę Parsęta? Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z historyczną rewelacją, gdyż nie zachował się ani jeden zabytek powiązany z klasztorem w Budzistowie.